Jak dbać o tatuaż

30.03.2022
Jak dbać o tatuaż? Nowy tatuaż to zawsze okazja do radości. – chcemy się nim pochwalić przed wszystkimi znajomymi i sami nie możemy oderwać od niego wzroku. To nasze małe prywatne dzieło sztuki, dlatego byłaby szkoda, gdyby coś mu się stało… Niestety zaniedbane tatuaże mogą szybciej blaknąć, rozpływać się, zakazić, a nawet doprowadzić do zgonu. Dlatego w tym artykule znajdziecie najważniejsze praktyki – co robić, a czego nie robić – z waszym nowym dziełem sztuki.

Jak dbać o tatuaż?
Nowy tatuaż to zawsze okazja do radości. – chcemy się nim pochwalić przed wszystkimi znajomymi i sami nie możemy oderwać od niego wzroku. To nasze małe prywatne dzieło sztuki, dlatego byłaby szkoda, gdyby coś mu się stało… Niestety zaniedbane tatuaże mogą szybciej blaknąć, rozpływać się, zakazić, a nawet doprowadzić do zgonu. Dlatego w tym artykule znajdziecie najważniejsze praktyki – co robić, a czego nie robić – z waszym nowym dziełem sztuki.

By zrozumieć, dlaczego opieka nad tatuażem jest tak ważna, trzeba sobie uświadomić, że w procesie tatuowania przebijamy się przez całą warstwę naskórka aż do skóry właściwej i wprowadzamy tam obcą substancję. Jest to o tyle istotne, że naskórek stanowi barierę dla wszelkiej maści drobnoustrojów znajdujących się na skórze oraz w naszym otoczeniu. Wprowadzenie obcej substancji – w tym wypadku tuszu – prowadzi do reakcji zapalnej i wyczerpania układu odpornościowego. Tym samym nagle na naszym ciele pojawia się duża, sącząca się rana, będąca jednocześnie złożonym wzorem, dla którego każda zmiana warunków (lub co gorsza – infekcja) to zagrożenie mogące skutkować – w najlepszym wypadku – popsuciem się wzoru. Pozostaje więc pytanie:

Co powinno się robić?
Pierwsze działania ochronne tatuażu wykonuje najczęściej już tatuator. Dzięki odpowiedniemu przemyciu tatuażu oraz pokryciu go folią – second skin – dezynfekuje i izoluje świeżą ranę, dając jej szanse na pierwotne zasklepienie. Reszta jest już tylko w naszych rękach. Taki opatrunek powinien być na tatuażu 5 dni, natomiast optymalnie do 7 dni. Potem go zdejmujemy ponieważ skóra by się dobrze zregenerować potrzebuje świeżego powietrza. 
Po zdjęciu opatrunku tatuaż należy przemyć letnią wodą z mydłem, a następnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Wybór mydła nie jest bez znaczenia – nieodpowiedni detergent może podrażnić i naruszyć tatuaż, a nawet spowodować reakcje alergiczną, dlatego zalecane są mydła hipoalergiczne, a najlepiej specjalne mydła antybakteryjne dostosowane do mycia tatuaży.

Następnie obszar tatuażu należy smarować cienką warstwą kremu do pielęgnacji tatuażu. Taki krem chcemy nakładać co 3-4 godziny, najlepiej przez cały okres gojenia tatuażu, czyli 2 do 4 tygodni.

Jeśli tatuaż był robiony latem, należy pamiętać o kremie z filtrem – im wyższy tym lepszy. Światło słoneczne szkodzi tatuażom – zwiększa krążenie w skórze, co prowadzi do przemieszczania się cząsteczek barwnika i rozmywania się tatuażu. Nie jest to niestety najgorsze, niektórzy na tatuaż mogą zareagować fotouczuleniem, czyli alergią na światło słoneczne.

Czego nie powinno się nie robić?

1.Nie pij alkoholu! – Alkohol powoduje przyspieszenie rytmu serca oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może powodować wyciek osocza wraz z tuszem przez niezagojony tatuaż. Może to zniszczyć wzór, dlatego szalenie istotnym jest, by przez pierwsze doby (a najlepiej cały okres gojenia się tatuażu) nie pić alkoholu.

2.Nie drap! – To naturalne, że na gojącym się tatuażu mogą pojawiać się strupki, łuszczyć się skóra oraz występować świąd – ostatecznie jest to gojąca się rana. Podobnie jak przy skaleczeniu, nie chcemy naruszać naturalnego procesu odbudowy naskórka – może to prowadzić do zniekształcenia lub miejscowego wyblaknięcia wzoru.

3.Nie wysilaj się, a zwłaszcza nie pływaj! – W pierwszych tygodniach swojego istnienia tatuaż to bardzo delikatny twór – każde naruszenie naskórka, nacisk, zwiększenie przepływu krwi a nawet napięcie skóry może mieć katastrofalne skutki. Tyczy się to szczególnie pływania – woda morska podrażnia i wysusza skórę, woda chlorowana podrażnia skórę, zaś wszystkie rodzaje wody (w tym woda słodka, a nawet chlorowana) mogą zawierać bakterie, które mogą zakazić nowy wzór.

4.Nie noś obcisłych ubrań! – Obcisłe ubrania, podobnie jak wysiłek fizyczny, mogą obcierać naskórek oraz naciskać na tatuaż, powodując przesuwanie cząsteczek tuszu. Dodatkowo nie wolno zapominać o tym, że skóra do gojenia się potrzebuje świeżego powietrza, do którego dostęp utrudnia przylegająca tkanina.

5.Nie śpij na tatuażu! – Osobie ze świeżym tatuażem może być trudno sobie wyobrazić, jak można się położyć na tatuażu – obrzęk i ból skutecznie temu zapobiegają. Należy jednak pamiętać, że tatuaż nie goi się w przeciągu tygodnia i potrzeba co najmniej 2-4 tygodni, by osiągnął ostateczny kształt. W tym czasie należy należy szczególnie uważać, by nie naciskać na ten fragment ciała.

6.Nie dopuszczaj alergenów! – Tatuaż może nasilać reakcje alergiczne lub nawet inicjować nowe, dlatego zaleca się unikanie alergenów.

Pamiętaj o obserwacji siebie – gojący się tatuaż jest raną i o ile zaczerwienienie, łuszczenie się skóry i strupki są naturalnym elementem procesu gojenia, już sączenie, krwawienie czy silna opuchlizna są sygnałami infekcji i nie powinny być ignorowane.
Mam nadzieję, że nasz poradnik pomógł ci zrozumieć, jak należy opiekować się nowym tatuażem! Zachęcamy do podawania go dalej – szczególnie do znajomych przygotowujących się do pierwszego tatuażu!