Kolczyki w uchu – rodzaje i różnice

30.03.2022
Kolczyki w uchu – rodzaje i różnice Kolczyki w uchu to piękna ozdoba, od wielu pokoleń popularna wśród kobiet, a w ostatnich czasach również wśród mężczyzn. Wiele osób ma jednak problem ze zrozumieniem i zapamiętaniem skomplikowanych nazw kolejnych kolczyków oraz różnic między nimi. Po przeczytaniu poniższego artykułu nie będzie to żaden problem.

Większość nazw kolczyków w uchu wywodzi się z angielskich terminów opisujących kolejne partie małżowiny usznej, którą przebija się, by umieścić ozdobę. Dlatego by zapamiętać nazwy kolczyków niezbędne jest zrozumienie budowy ucha. Dodatkowo ta wiedza pozwala na zrozumienie różnic w gojeniu się przekłuć w poszczególnych partiach.

Anatomia ucha

Henry Gray (1918) Anatomy of the Human Body

Od zewnątrz ucho jest ograniczone przez obrąbek (helix), który kończy się na dole płatkiem (lobe). Równolegle do obrębka biegnie grobelka (antihelix), która rozdziela się u góry na dwie odnogi okalające dołek trójkątny (triangular fossa). Dołek między obrąbkiem a groblelką nazywamy czółenkiem (scapha). Przyśrodkowo od skóry twarzy odchodzi skrawek (tragus), którego lustrzanym odbiciem jest wychodzący z płatka przeciwskarwek (antitragus). Wszystkie te elementy chronią muszlę małżowiny (concha), która jest zagłębieniem prowadzącym do kanału słuchowego. Przez wszystkie te elementy można przeprowadzić wkłucie. Ludzkie ucho jest zbudowane z chrząstki sprężystej pokrytej skórą; jedynym wyjątkiem jest płatek ucha – jest zbudowany tylko ze skóry i tkanki podskórnej. Nieprzypadkowo jest to najczęściej przebijany fragment ucha – brak chrząstki sprawia, że przebicie jest szybsze i mniej bolesne, a bogate ukrwienie zapewnia szybkie i sprawne gojenie się. Pozostałe części ucha niestety nie dzielą tej wspaniałej właściwości, dlatego przebicia w innych rejonach są zwykle bardziej bolesne i dłużej się goją, a także są narażone na wystąpienie ziarniny.

Rodzaje kolczyków w uchu:

Kolczyki płatka

1.Lobe – wspomniany wcześniej płatek to najpopularniejsze miejsce przekłucia na świecie. Skóra składająca się na płatek ciągnie się w górę, dlatego często spotykamy się z serią dziurek idących wzdłuż płatka. Przy chęci większej ilości przekłuć przez płatek warto rozważyć poproszenie o przekłucia nieco powyżej środkowej części płatka – dzięki temu nawet przy większym obciążeniu ucho powinno zachować naturalny kształt.

2.Tunele – to właściwie nie tyle rodzaj przekłucia, co ozdoby – są to walcowate kolczyki wkładane w płatek ucha. By móc założyć tunele, pierwotne przebicie należy powoli rozciągać poprzez wkładanie do nich coraz szerszych kolczyków i pozostawianie ich w przekłucie na okres paru tygodni.

Kolczyki okołoskrawkowe

1.Tragus – przekłucie przez skrawek jest pierwszym z wielu przekłuć przez chrząstkę, dlatego warto się przygotować do dokładnej pielęgnacji wkłucia. Ponieważ znajduje się w dość newralgicznym miejscu, zaleca się unikanie słuchawek dousznych przez cały czas gojenia kolczyka.

2.Anti tragus – przekłucie przez przeciwskrawek jest jednym z bardziej nietuzinkowych i podobnie jak przy tragusie należy podczas okresu gojenia unikać słuchawek dousznych. Do świeżego przekłucia zwykle zakłada się banan.

Kolczyki obrąbka

1.Helix – przekłucia przez obrąbek coraz bardziej zyskują na popularności. Standardowo jest wykonywany w górnej części obrębka lub na jego górnym zagięciu. Dość często wykonywane są jednocześnie dwa lub trzy przekłucia obok siebie – wtedy nazywane jest kolejno double i triple helixem.

2.Forward Helix – odmiana helixa znajdująca się w przedniej jego części.
Industrial – to intrygująco wyglądające przebicie przechodzące przez obrębek w dwóch miejscach w taki sposób, by łącząca przebicie sztanga była widoczna w środku ucha.

Kolczyki globelki

1.Daith – przekłucie małego zagiętego fragmentu helixa znajdującego się w przyśrodkowo w środkowej części ucha.

2.Rook – przekłucie dolnej odnogi grobelki ucha.

3.Snug – przekłucie grobelki, zanim ta rozdzieli się na dwie odnogi.

4.Ragnar – przekłucie łączące obrębek ucha z grobelką. Ponieważ kolczyk przechodzi przez dwie chrząstki na raz, jest szczególnie narażony na infekcje.

Kolczyki muszli

1.Conch/inner conch – przekłucie wnętrza muszli małżowiny.

2.Flat/outer conch – przekłucie, które wbrew nazwie przechodzi przez grobelkę, a konkretnie jej górną odnogę. Nazywane również siostrzanym przekłuciem rooka.

Inne

1.Orbital – nazwa różnych rodzajów przekłuć, które łączą dwie dziurki jednym kolczykiem w kształcie kółka. W przeciwieństwie do industriala nie ma określonej lokalizacji.

Po przeczytaniu tego artykułu świat przekłuć ucha nie ma przed wami żadnych tajemnic. Jeśli macie znajomych których przydałby się ten artykuł, nie wahajcie się go wysyłać.